מים מינרלים

השימוש בבקבוקי מים מינרלים הפך לתופעה כלל עולמית. הטרנד שהחל עוד באירופה התפשט לכל העולם כשיותר משלושת אלפים מותגי מים מסוג מינרלים מתחרים על ליבו של הצרכן. סקרים שנערכו בשנים האחרונות מצביעים על כך כי מרבית הישראלים אוהבים לשתות מי מינרלים, על פני מי ברז לא מסוננים.

במאמר הבא, נפרט אודות היתרונות והחסרונות שבשתיית מים מינרליים.

מהם מים מינרלים?

המים המינרליים הם מים טבעיים המופקים ממקור מים (לרוב מעיין או מי תהום) תת קרקעי המאופיין בהרכב מינראלי יציב וקבוע, אשר איננו עובר הליך של סינון מים או טיהור מים מוקדם המתבצע לפני הליך בקבוקו. המים המינרליים הם מים בעלי הרכב מיוחד המכיל חומרים מסיסים כדוגמת: גזים, צלחים ותרכובות גופרית וכמובן מגוון מינרלים.

המים המינראליים נוצרים בתהליך איטי של חלחול מי גשמים אל האדמה, תוך ספיחת מגוון מינרלים ומומסים הנמצאים בקרקע. המים המינראליים הם מים לשתייה, אשר נארזים ללא מגע של אדם בצורה ישירה ובלתי אמצעית לתוך בקבוקי פלסטיק או זכוכית.

כיום ניתן לצרוך מי מינרלים בבקבוקים אישיים ומשפחתיים או באמצעות רכישת מתקני מים מינרלים, כגון מיני בר מים מינרלים ביתי.

מה ההבדל בין מי ברז לבין מים מינרלים?

ההבדל המהותי בין מי הברז לבין המים המינרלים טמון בפרמטרים הבאים:

 • המים המינרלים נארזים בתנאים קפדניים ללא התערבות האדם ובתנאים מחמירים המבטיחים הרכב כימי מאוזן וניקיון מיקרוביאלי.
 • בקבוקי המים המינרלים מתמלאים ישירות ממקור המים התת קרקעי (מעיין או מי תהום), ללא שימוש בתחנות ביניים.
 • המים המינרלים הם מים טבעיים שלא עוברים תהליך של גריעה או הוספת חומרים או הליך של סינון או טיהור מים.
 • מדובר במים שהרכבם נשאר קבוע ויציב בצורה תמידית, לרבות: טמפרטורה והרכב.
 • מדובר במים העומדים בתקנים מחמירים מאוד, תוך יצירת תנאים המונעים כל זיהום העלול להשפיע לרעה על האיכות הכימית – פיזיקאלית של המים.

מרבית מותגי המים המינרלים עומדים בתקנים ובאישורים מחמירים, כדוגמת הבאים:

אישור משרד הבריאות הישראלי, עמידה בתקן לניהול, ייצור ובקרה של מים מינרליים מסוג תקן ISO 9001, אישור מגוף הפיקוח הבינלאומי לבטיחות מים ומזון מטעם ה – NSF העומד גם בדרישות ה - FDA, תקן ניהול איכות הסביבה ISO 14001, תקן בטיחות המוצר HACCP, תו הזהב לאיכות ומצוינות ותקן לגהות ובטיחות מטעם מכון התקנים הישראלי OHSAS 18001.

אילו מותגי מים מינרלים ישנם?

בעולם כולו מיוצרים למעלה מ – 3,000 מותגי מים, כאשר בישראל פועלים מספר שחקנים מרכזיים הפעילים בשוק המים המינרלים הישראלי, לרבות הבאים: מים מינרלים נביעות, מי עדן, ועין גדי.

מהם היתרונות בצריכת מים מינרלים?

היתרונות בצריכת מים מינראלים הוא צריכה של מים טבעיים וטעימים באיכות גבוהה, מים הנמצאים בבקרה מתמדת, המכילים מינרלים החיוניים לגופינו ובקבוקם מעודד שתייה תכופה יותר של מים.

החסרונות של צריכת מים מינרלים?

כמו לכל מטבע, גם למים המינרלים שני צדדים האחד חיובי והשני שלילי. החסרונות בצריכת מים מינרלים בא לידי ביטוי בשלושת הפרמטרים הבאים:

 • עלות גבוהה – עלות צריכת בקבוקי המים המינרלים הינה גבוהה יותר מעלות הצריכה של מי הברז.
 • פגיעה באיכות הסביבה – הצריכה העולמית של בקבוקי המים המינרלים פוגעת באיכות הסביבה הן מפאת החומרים הנפלטים מן הפלסטיק העשויים לחלחל אל האדמה ואל שרשרת המזון והן בשל אי יכולתם של בקבוקי הפלסטיק להתכלות.
 • פגיעה בבריאות – צריכת מים מינרלים בבקבוק עלולה לפגוע בבריאותינו, שכן מחקרים מצביעים על כך שהחומר ממנו עשויים בקבוקי הפלסטיק, הוא הפולי קרבונאט עשוי להפריש כימיקל מסוג ביספינול A, הפועל כמו אסטרוגן ומשבש את מערכת הבלוטות וכימיקלים נוספים הנפלטים ממנו כאשר הוא מצוי בתנאים של אקלים חם.

טיפ לצרכני המים המינרליים שביניכם:

אם הנכם צרכני מים מינרליים "כפייתיים", הקפידו על שלושה כללים עיקריים:

 • אחסנו את בקבוק המים באזור צונן וקר כגון: מקרר.
 • הקפידו שלא לרכוש בקבוקי מים מינרליים מתחנות דלק או מחנוונים בצידי הכביש, שכן המים סופגים את רעלי הדלק, העופרת והמתכות הכבדות הנמצאות בסביבה זו.
 • בקבוק המים המינרלים נועד לשימוש חד פעמי, לכן הקפידו לזרוק את בקבוק המים המינרלים בתום השימוש והקפידו שלא למלא בשנית תכולה נוספת של מים, שכן הפלסטיק פולט חומרים המסכנים את בריאות המשתמש.

לסיכום, אם ברצונכם לצרוך מים טבעיים באיכות גבוהה ובטעם נפלא מים מינרלים הם הפתרון המושלם.

חוזרים לשתות נביעות: מים מינרלים מהטבע

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן ואודות המוצרים אותם הן מציעות. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

בחזרה לחלק העליון