ההבדל בין מים מינרלים למים מזוקקים

בני האדם, ולמעשה כמעט כל אורגניזם, זקוק למים כדי לחיות. כפי שאי אפשר לחיות בלי חמצן לא ניתן לחיות בלי מים. אך לצערנו הרב, לעיתים המים שאנו צורכים ומכניסים לגופנו, הם לא מספיק נקיים, ומכילים חלקיקים מסוגים שונים, מתכות רעילות ומיקרואורגניזמים מזיקים.

חשוב לדעת, מי ברז בישראל נחשבים לאיכותיים יחסית, אבל הבעיה היא שלא תמיד ניתן לסמוך על צנרת הבניין והצנרת העירונית, שהן נקיות ולא מזהמות את המים.

מה בכל זאת ניתן לעשות כדי לצרוך את המים הטובים ביותר? יש שתי אפשרויות מרכזיות כדי להשיג מים איכותיים ותקינים לשתיה. האחת היא מים מינרלים המגיעים בבקבוקים או בכדים, והשניה היא מים מטוהרים ע"י מטהר/מסנן מים.

מים מינרליים

מים מינרליים הם מים שנשאבו ממקורות תת קרקעיים ומכילים מינרלים הנחשבים מועילים לבני אדם כגון סידן, מגנזיום, אשלגן, נתרן, כלורידים, חנקות ועוד. הם לא עברו תהליך ניקוי כימי ולא הוספו להם מרכיבים בתהליך האיסוף והבקבוק. מים מינרליים לשתייה הם פתרון טוב למדיי לכל מי שרוצה להבטיח נקיון מחיידקים ומזהמים אחרים שעשויים להגיע מהצנרת ומהקרקע כשמשתמשים במי ברז. המים המינרליים מגיעים ממקור ידוע נקי ובטוח. מי הברז נבדקים על פי חוק בנקודת השאיבה ובמערכת העירונית אבל אין שום בקרה לאחר שזרמו בצנרת העירונית ובצנרת הבניין. לעומת זאת מים המינרליים עוברים הפיקוח ובקרה קפדנית על איכותם. הם נבדקים במפעל ונדגמים עשרות פעמים ביום ובנקודות שונות בתהליך השאיבה והאריזה שלהם. חברות המים המינרלים אחראיות לאיכות המוצר שהן משווקות.

ישנו ייתרון נוסף וחשוב והוא היכולת לדעת את הרכב המים המדוייק, כיוון שהוא קבוע ומפורסם על גבי תוית הבקבוק. חברות המים המינרלים מתחייבות להרכב זה.

רצוי מאד לאחסן מים מינרליים במקום יבש, מוצל וקריר. אם המים המינרליים חשופים לשמש הם עלולים להיות לא ראויים לשתייה כיוון שמתפרקים אל תוך הבקבוק מיקרו-פלסטיקים. חשיפה מתמשכת למיקרו-פלסטיקים עשויה לפגוע בבריאות שלנו.

מים מזוקקים

מים מטוהרים הם מי ברז מסוננים שעברו גם תהליך טיהור. להבדיל ממים מינרליים הם עוברים תהליכים המנקים אותם ממזהמים כגון מתכות כבדות, מיקרואורגניזמים ולכלוך. חשוב לציין שיש בהם מלחים.

מים מזוקקים אלו מים שעברו ראשית כל סינון ואז זיקוק והם נטולי מלחים. תהליך הזיקוק נעשה ע"י אידוי המים ועיבוי האדים במיכל אחר. ניתן לייצר מים מזוקקים באמצעים ביתיים. אחת הדרכים לבדוק את איכות הזיקוק היא בחינת מוליכות המים המזוקקים – במים מזוקקים אין מלחים כלל ולכן הם מבודדים מבחינה חשמלית.

מים מזוקקים אינם מיועדים לשתיה ואף לא להשקיה, זאת בשל נקיונם ממלחים. הם בעלי לחץ אוסמוטי נמוך שמזיק לתאים חיים. בדרך כלל משתמשים בהם בתעשיות מסוגים שונים, בעיקר מכאניים כמו למשל המים במערכת הקירור של הרכב.

 

מים מסוננים

מים מסוננים הם מים שעברו סינון של לכלוכים, חיידקים ומתכות בהתאם לסוג המסנן. בדרך כלל הם מגיעים מהברז לאחר שעברו במסנן דירתי שהותקן מחוץ לבית, על הצנרת. זהו פתרון טוב למדיי למי שרוצה מים איכותיים ולא רוצה להתעסק עם סחיבה של שישיות מים מינרליים. 

 

אז איזה מים כדאי לי לשתות? 

ההחלטה על צריכת מים תלויה בצרכים שלכם. מים מסוננים הם טובים גם למכשירי החשמל שלכם, כיוון שאין בהם אבנית. לפעמים הדבר גם תלוי בטעמכם האישי – יש כאלה המעדיפים מים מינרליים ויש המעדיפים מי ברז. צריך לזכור שאיכות המים בישראל היא בסך הכל טובה, ולכן אפשר להסתפק במסנן מים דירתי שיעשה את העבודה.

חוזרים לשתות נביעות: מים מינרלים מהטבע

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן ואודות המוצרים אותם הן מציעות. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

בחזרה לחלק העליון