מינרלים

הטבע אוצ?ר בתוכו שלל סודות מדהימים ומפתיעים, שאת חלקם אנחנו לא מכירים עד היום. אחד הסודות המופלאים ביותר, שאותו אנחנו מכירים היטב נקרא מינרלים – חומרים שנוצרים במסגרת תהליכים טבעיים וכוללים שלל תכונות שיש בהן כדי לקיים את החיים על פני כדור הארץ. המים המינרלים שאנו שותים הם דוגמא נפלאה לכך.

כל ילד קטן יודע כי המים הם אחד מהחומרים החשובים ביותר ליצור החי, בין אם מדובר באדם, בבעל חיים אחר או אפילו בצמחים. המים הם היסוד לחיים על פני כדור הארץ ומהם, על פי התיאוריות השונות, התפתחו צורות החיים הראשונות.

מה שרבים אינם יודעים הו שאותם מים יהיו מועילים ומזינים הרבה פחות ללא מרכיב אחד חשוב: המינרל. מינרלים במים הם אלו שמעניקים להם את הערך המוסף, את תוספי התזונה החשובים כל כך לקיומו של החי והצומח.

למים ישנה תכונה נפלאה: הם יכולים לשאת בתוכם חומרים שונים אשר אינם נראים לעין האדם, אך יש בהם כדי להשפיע על מצבו בצורה בלתי רגילה. לא סתם נחשבים מים מינרלים לאיכותיים ביותר שיש. הם כוללים את שיעור המינרלים הגבוה ביותר ולכן הם מחזיקים בערך התזונתי הגבוה ביותר.

כיצד מגיעים המינרלים אל המים ולכל מזון אחר?

הפלא לא מסתיים במה שסיפרנו עד כה, אלא מתבטא במספר 'ניסים' טבעיים אחרים, שמביאים את המינרלים עד אלינו. ובכן, שימו לב איך זה באמת קורה: המינרלים קיימים בטבע, כמעט בכל דבר שאנחנו רואים ביומיום, ומשם 'מצטרפים' אל המזון.

כך לדוגמא, ניתן למצוא מינרלים שונים בסלעים ובאדמה. מים אשר נושקים לסלעים סופחים אליהם את המינרלים שקיימים בסלע. כך נכון גם לגבי מים שמחלחלים אל מעבה האדמה. צמחים עושים זאת גם כן מהאדמה, דרך השורשים, ובעלי החיים, ביניהם גם האדם, עושים זאת דרך האוכל – מהחי ומהצומח.

כך למעשה מתקיים לו החוק הנפלא של הטבע לגבי מינרלים: ככל שיש יותר כאלו בטבע, כך הם יגיעו בשלב כזה או אחר אל בעלי החיים. כאשר בעל חיים אוכל אחד אחר או צמח כלשהו, הוא סופח אליו לפחות חלק מהמינרלים שהיו באותה 'מנה' מזינה.

סוגי מינרלים

אז מה הם המינרלים הקיימים היום בטבע? מסתבר שיש לא מעט כאלו, ורובם מוכרים לנו מאוד. מלחים, למשל, הם מינרלים לכל דבר – ולכן ים המלח נחשב לאחד המרכזים הבריאותיים הגדולים ביותר בעולם. אך מלחים הם רק דוגמא אחת, נפוצה מאוד, למינרלים שנמצאים בטבע. חוץ מהם, אפשר למצוא באותה רשימה גם:

  • ברזל
  • מגנזיום
  • אבץ
  • אשלגן
  • נתרן
  • סידן
  • פלואור

לכל מינרל יש תכונות מופלאות משלו. כך למשל מסייע הסידן בבניית עצמות גופינו; הברזל מסייע בספיגת החמצן בדם; פלואור מונע עששת (ולכן במדינות רבות, כמו ישראל, הוא נמצא במי השתייה בברזים); לכל אחד מהמינרלים האלו יכולה להיות השפעה כזו או אחרת על הגוף – כשחשוב לדעת כי מינון גבוה מידי שלהם יכול להיות מזיק.

יחד עם הויטמינים, מינרלים נחשבים כאחד מאבות המזון שלנו. כאשר אנחנו צורכים מזון, חשוב מאוד שהוא יכלול גם כמויות מתאימות מהמינרלים הללו, כדי להבטיח תזונה נכונה ובריאות. לפני קניית מצרכי מזון ואכילתם, מומלץ לבדוק האם יש בהם מינון כלשהו של אותם חומרים חשובים כל כך לתפקוד גופנו.

חוזרים לשתות נביעות: מים מינרלים מהטבע

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן ואודות המוצרים אותם הן מציעות. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

בחזרה לחלק העליון